داروی زلودا

 • پس از 6 جلسه شیمی درمانی با تاکسوتر و 25 جلسه رادیوتراپی به دلیل ندول های زیر پوست در ناحیه ی بالای پهلو به تجویز پزشک دو دوره از زلودا استفاده کرده ام. به درد کمر و پا مبتلا شده ام و به سختی راه می روم. آیا این دردها می تواند از عوارض این دارو باشد؟

  از عوارض شایع داروی زلودا (حدودا یک نفر از هر 10 نفر) درد دست و پا، درد پشت، درد عضلانی و سفتی عضلات می باشد ممکن است این مشکل شما نیز به داروی زلودا مربوط شود در هر حال توصیه میشود این عوارض را به پزشک خود اطلاع دهید ایشان نسبت به قطع دارو و یا تغییر دارو تصمیم گیری خواهند نمود.
 • پدر من توده ای زيرجلدی در پشت كمر و در قسمت پهلو داشته كه بعد از جراحی آزمايشگاه تشخيص متاستاز كارسينوما را داده، ولي متأسفانه منشا آن مشخص نشده است و اين بيشتر باعث نگرانی ما گردیده. اسكن با تزريق از شكم و عكس از ريه نرمال بوده است و پزشک برايش داروی Eloxatin و Xeloda را تجويز كرده است. می خواستم بدانم تا چه اندازه اين داروها در درمان موثرند؟ و آيا منشا آن دستگاه گوارش می باشد؟

  دوست عزیز هرچند که داروی Xeloda و Eloxatin مخصوص سرطان های ناحیه گوارش و کبد می باشد.، ولی گاهی اوقات پزشک می تواند دارویی را که برای یک مورد مصرف خاص تایید شده است برای مورد دیگری که فکر می کند مناسب است ولی تایید نشده، مصرف کند. (با توجه به مطالعاتی که در دنیا در حال انجام است.) از پزشک ایشان بخواهید نوع تشخیصی را که داده است دقیقاً برایتان شرح دهد و درصورتیکه قانع نشدید با متخصصان دیگری نیز مشورت کنید. این حق بیمار است که اطلاعات دقیقی درباره نوع تشخیص و نحوه درمان از پزشک خود بگیرد.

 • من 2 ماه است زلودا استفاده میکنم و دچار التهاب یا ورم ملتحمه چشم شده ام چه باید بکنم؟ ضمناً همزمان قرص آسنترا 100 مصرف میکنم. آیا مصرف همزمان این دو دارو تداخل ندارد؟

  داروی آسنترا دارای تداخل شناخته شده ای با زلودا نمی باشد. برای اطمینان از این مورد و همچنین در خصوص بروز ورم ملتحمه در چشم با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

 • خواهرم بدلیل سرطان پیشرفته پستان از داروی زلودا استفاده می کند و بدلیل لخته شدن خون در قلبش از داروی رقیق کننده خون هم استفاده می نماید آیا مصرف همزمان این دو دارو اختلالی ایجاد نمی کند؟

  داروی زلودا با داروهای رقیق کننده خون از دسته ضد کومارینی نظیر وارفارین تداخل دارد. در صورت مصرف همزمان دو دارو باید دوز مصرفی زلودا توسط پزشک تنظیم شده باشد و بیمار از لحاظ زمان انعقاد خون مورد بررسی دقیق و مرتب قرار گیرد. لذا توصیه می شود در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید.
 • لطفاً در مورد بر طرف شدن حالت تهوع بعد از خوردن زلودا توضیح دهید.

حالت تهوع از عوارض معمول مصرف این دارو می باشد که با قطع مصرف دارو برطرف می گردد. اما داروهایی برای کنترل آن وجود دارد که باید نوع آن را پزشک معالجتان تعیین نماید.

 • آیا مصرف قرص زلودا در شیمی درمانی برای بیماری سرطان رکتوم برای بیمارانی که کلیه ضعیف و کراتنین بالا دارند می تواند خطرناک و کشنده باشد؟
در بيمــــاران مبتلا به اختلال كليوي خفیف (كليـــــرانس كــــراتينين 80-51 ميلي ليتر در دقيقه)، هیچ گونه تنظیم مقدار مصرف در آغاز لازم نمی باشد. در بیماران مبتلا به اختلال کلیوی متوسط در شروع درمان (کلیرانس کراتینین 50-30 میلی لیتر در دقیقه) دوز زلودا باید تا 75% مقدار توصيه شده برای شروع، کاهش یابد. در اختلال کلیوی شدید (کلیرانس کراتینین کمتر از 30 میلی لیتر در دقیقه) زلودا نباید مصرف شود.

 • همسرم سرطان کبد دارد و از قرص زلودا استفاده می نمايد و برای جلوگيری از پيشرفت تومور خوب بوده است اما اخيرا دردهای شديدی دارد ايا ميتواند از کپسول سلکوکسيب استفاده نمايد؟

در صورتیکه نارسایی کلیه و مشکل گوارشی نداشته باشد بلامانع است.

 • مادرم كانسر سينه با متازتاز ريه مي باشد كه دو دوره 8 جلسهاي شيمي درماني و سپس 12 دوره از قرص زلودا مصرف كرده كه حدود يك ماه است كه بي اشتهايي كامل داردونيز بيرون روي مناسبي نداردواستفراغ هم ميكند والتهاب شديد معده دارد ناي راه رفتن ندارد وبعضي مواقع پاها قفل ميشود پزشك معالج نيز از ويزيت ايشان خودداري مينمايدحدودا 15روز است كه چشم راست بينايي خود را از دست داده نظر شما و راه كار پيشنهادي شما چيست؟
بیمار نیاز به ویزیت فوق تخصص خون و سرطان بالغین دارد.جهت بررسی ازمایشات کامل کبد،کلیه،کلسیم وانجام معاینه چشم پزشکی+MRI مغز دارد.
 • همسرم باکانسر کولون تحت شيمی درمانی قرار گرفت ودر مرحله سوم وچهارم با مصرف صد عدد قرص زلوداوبا دستور پزشک 20روز است که دارو قطع شد ولی همچنان دچار ورم پا از زان به پائین شده چاره کار در چِیست؟ضمنا آلبومين خون در حد 2.8میباشد.

بیمار البومین پایین دارد.ورم بیمار توجیه می شود از نظر کارکرد کبد بررسی گردد.

 • ایا مصرف قرص زلودا باعث بالارفتن بیلی روبین میشود؟

در 48-22درصد موارد  بیلی روبین را بالا میبرد.

 • مادر 64 ساله من 2 سال پیش با تشخیص بیماری اس-سی-سی مری تحت جراحی قرار گرفتند . شیمی درمانی و پرتودرمانی کمکی 4 ماه پس از جراحی برای ایشان انجام شد. فروردین امسال با تشخیص متاستاز کبد و ریه مجداا شیمی درمانی بر روی مادرم انجام شد .قرار بود 6 دوره شیمی درمانی انجام شود ،که با سی -تی اسکن انجام شده پس از پایان دوره پنجم با تشخیص آنکولوژیست ،داروی ایشان تغییرکرده و زلودا تجویز شد. با شروع مصرف زلودا سرفه های مادرم بیشتر شده. آیا میتواند از عوارض زلودا باشد ؟ با شرح حالی که از مادرم ذکر شده آیا زلودا میتواند موثر باشد ، یا درمان بهتری هم وجود دارد؟آیا در کشورهای دیگر درمان بهتری برای کانسرهای مری به نتیجه رسیده است ؟ روشهای بیولوژیک و همینطور روشهای بالانس سلولی تا چه حد علمی است و اعتبار پزشکی دارند؟

 در صورت تایید پاتولوژی اس سی سی در وضعیت متاستاتیک شاید بتوان از درمانهای TARGETEDمثل ارلوتینیب یا سی تو کسی مب با مشورت پزشک معالج استفاده نمود.

 • من مدت یک سال است که روزی 4 عدد قرص زلودای 500 میلیگرمی (هر دو هفته56 عدد قرص و بعد از آن یک هفته استراحت و همین دوره تکرار میشود) استفاده میکنم. می خواستم ببینم در طولانی مدت عوارض این قرصها چیست؟ در ضمن حالت تهوع زیاد در حین مصرف قرصه نیز دارم بطوریکه دیگر خسته شده ام.

ورم ،خستگی،درد،علائم پوستی،تهوع،استفراغ،درد شکمفبی اشتهایی،خارش جشم،احساس تنگی نفس،کم خونی،جزء عوارض شایع زلودا است.

 • ايا قرصهاي زلودا باعث فراموشي ميشود اگر ميشود براي درمان چه بايد كرد؟

باعث اختلال خلق،بی خوابی یا احساس منگی می شودولی کاهش حافظه نمی دهد.

 • مادرم 72ساله ام به تازگی عمل جراحی رودۀ بزرگ انجام داده وقسمتیاز روده را گرفته اند.اکنون برای دوره شیمی درمانی دکتر معالج گفته 56عدد زلودا در 2هفته مصرف کند.در سونوگرافی علائم وجود تومور درکبد دیده شده اما دکتر قبل از جراحی گفته بود اگر تومور به کبد رسیده باشد عمل نمی کنم.می خواهم بندانم اگر تومور بعد از جراحی پیشروی کرده و ازجایی نامعلوم به کبد رسیده باشد آیا زلودا آنرا برطرف می کند یا خیر؟

حتما از توده کبد نمونه برداری شود. با تایید متاستاز نیاز به درمان کامل تر دارد.

 • پدرم67 سال دارد وبه علت كنسر كولون زلودا مصرف مي كند با توجه به مصرف داروهاي قلبي به (علت بزرگ شدن قلب مصرف ميكند ) و فشار خون مانند آسپرين اين دارو برايش چه عواضي دارد؟

ورم جزء عوارض شایع زلودا است عارضه قلبی مهمتری ندارد.

 • ایاخونریزی ازعوارض مصرف قرص زلودامی باشد؟

خیر مگر باعث افت پلاکت خون شود.

 • قرص زلودااستفاده ميكنم سكسكه دارم..دليلش چيست؟

سکسکه جزء عوارض شایع زلودا نیست.علت بررسی گردد.

 • من داراي سابقه كنسر كارديا ميباشم و مدتي است كه همانند يكي از بيماران فوق در ناحيه پشت و پهلو داراي توده متاستازكارسينوما ميباشم . ميخواستم بدانم نتبجه درمان با داروهاي Xeloda , Eloxatin در بيمار قبلي كه شرح ان در فوق آمده است چگونه بود و وضعيت ايشان اكنون چگونه است و آيا امكان تماس با ايشان وجود دارد يا نه ؟

حتما با پزشک معالج خود درمان را ادامه دهید.درمان هر بیمار مختص به خود اوست.

 • سه سال پیش باعمل جراحی و برداشت قسمتی از روده بزرک (حدود 30سانتی متر )و شش ماه شیمی درمانی شدم همرام با مصرف قرص زلودا پس از شش ماه بدلیل وجود توده در قسمت تحتانی لگن با عمل جراحی و برداشت آن و تحت رادیو گرافی همزمان شیمی در مانی شدم وسپس با داروی کمپتو حدود شش ماه نیز شیمی درمانی شدم که بلا فاصله با افزایش CEA در ستی اسکن معلوم شد کانسر در بین روده پخش شده ها و حال نیز با اربیتوکس و کمپتو تحت درمان هفتگی می باشم . سوال :بعد از این درمان که مدت آن نا مشخص است و شرح فوق باید منتظر در گیر شدن کدام قسمت باشم (مغز,گردن , ,ریه ,کبد,مثانه,.......)

انشاالله بیماری شما کنترل گردد.پس از عود موضعی امکان درگیری کبد و ریه بیشتر است.

 • مادر من مدت یک ساله از داروی زلودا به دلیل سرطان پیشرفته سینه استفاده میکند. اخیرا دچار عدم تعادل حرکتی شده آیا این مورد شامل عوارض دارو میباشد ؟ راه حل بهبود چیست؟

حتما از نظر متاستاز به مغز و نخاع بررسی گردد.

 • پدر من از قرص زلودا استفاده میکنند لطفا عوارض استفاده از این قرص را شرح دهید.
ورم،خستگی،HAND-FOOT Syndrome،اسهال،تهوع،استفراغ،تغییر اشتها،کم خونی،افزایش بیلی روبین خون،جزء عوارض شایع زلودا است.

 • خانم من دچار کانسر پستان است وکپسول رلودا مصرف میکند سرگیچه و سردرد گاهی دارد و امپول دگزا بنا به توصییه دکتر گاهی می زند اشکال ندارد چه رزیم عذایی مناسبی پیشنهاد میکنید؟

  با نظر پزشک معالج در مورد نیاز به انجام MRI مغز مشورت گردد.

 • پدر من تودهاي زيرجلدي در پشت كمر در قسمت پهلو بوده كه بعد از جراحي آزمايشگاه تشخيص متاستاز كارسينوما را داده است ولي متأسفانه منشا آن مشخص نشده است و اين بيشتر باعث نگراني ما شده است. اسكن با تزريق از شكم و عكس از ريه نرمال بوده است دكتر برايش داروي eloxatin و xeloda را تجويز كرده است ميخواستم بدانم تا چه اندازه اين داروهاي در درمان موثرند؟ و آيا منشا آن دستگاه گوارش است؟ 

با IHC دقیق تر شاید بتوان  منشا متاستاز را مشخص کرد.بررسی اندوسکپی فوقانی و تحتانی لازم دارد.

 • مصرف قرص زلودا در كانسر معده بعد از چند مدت عوارض نشان ميدهد؟

عوارض تاخیری ندارد.حین مصرف ممکن است عوارض گوارشی ،عضلانی یا خونی را نشان دهد.

 • ایا مصرف غذای خاص یا پرهیز غذایی خاصی در طی درمان با زلودا باید رعایت شود؟

غذای کم نمک و کم چرب توصیه می گردد.

 • با توجه به سابقه کانسر برست از 18سال پیش ماستکتومی شده و پس از کموتراپی و شیمی درمانی سلامتی خود را بدست اورد. از سال 1387 ریه درگیر شده و باشیمی درمانی بهتر شد ولی اکنون از فروردین 1389 متوجه شدیم که کانسر به کبد و تمام ستون فقرات از ساکروم تا گردن و همچنین داخل اکسی پوت سر متاستاز داده است. با نظر پزشک توده از سر خارج شده و در حال حاضر مشغول پرتو درمانی از کمر و سر گردید ه است.با توجه به افت پلاکت شدید و ضعف عمومی پزشک معالج برای شیمی درمانی د اروی زلودا را پیشنهاد داده است . ولی با خواندن مطالب شما متوجه شدیم که بر ای کبد و انعقاد خون و افت پلاکت ایشان داروی مناسبی نیست البته پزشک کپسول u.f.t(tegfur و قرصnavelbincرا پیشنهاد داده است . البته در نسخه دیگر f.f.u xeloda-u.f.t-navelbinc را پیشنهاد داده است لذا از شما خواهشمندم مارا در خصوص عوارض ذکر شده و انتخاب صحیح این داروی خوراکی راهنمایی فرمایید.
انتخاب ترکیب دارویی حتما با لحاظ جمیع شرایط انجام می شود در وضعیت متاستاز درمان استاندارد با توجه به شرایط بیمار انتخاب میگردد.با پزشک معالج خود پیشتر مشورت نمایید